Шампионите се събудиха и върнаха серията в Правец

Вторият финалист в Националната Баскетболна Лига през сезон 2016/17 ще бъде определен в пети двубой, след като днес шампионите от Лукойл Академик спечелиха при гостуването си на Рилски спортист (Самоков) с 80:66 (21:18; 21:8; 17:20; 21:18) в мач №4 и по този начин изравниха резултата в серията на 2:2 победи.

Максим Корниенко беше най-резултатен за гостите от Правец – 16 точки, Дани Гибсън добави 14 точки, а Стив Зак и Христо Захариев добавиха по 13 точки.

Девън Шелтън бе над всички в селекцията на Рилецо – 19 точки и 9 борби, а Еван Бруинсма и Златин Георгиев завършиха съответно с по 15 и 12 точки.

Напрежението и важността на двубоя се отразиха на представянето на бакетболистите и на двата отбора, като резултатността през първите минути не бе особено висока. Играта вървеше кош за кош през цялата четвърт, но в самия край Захариев и Зак успяха да изведат Лукойл с минимална преднина – 21:18.

„Студентите“ започнаха ударно втория период, като реализираха серия от 8:0, с която достигнаха до двуцифрен аванс – 29:18. Самоковци се отпушиха малко преди средата на частта след два наказателни на Бозов, но до края на първото полувреме домакините така и не успяха да влязат в ритъм и на почивката резултатът бе 42:26 в полза на Лукойл Академик.

В началото на второто полувреме „студентите“ отново използваха по-добре шансовете си и увеличиха аванса си до 19 точки – 49:30. Людмил Хаджисотиров направи няколко промени в движение, които дадоха резултат и в края на третата четвърт Рилски спортист вече бе по-близо до съперника и изоставаше с 13 точки – 46:59.

В началото на заключителните десет минути Златин Георгиев вкара нови две точки за Рилецо, но след това „студентите“ отново поеха инициативата и 5:24 минути преди края разликата отново бе 18 точки в полза на шампионите – 72:54. Развитието в тези минути напълно отказа домакините, които до края просто доиграваха срещата, а последния съдийски сигнал прозвуча при 80:66 в полза на Лукойл Академик.

Рилски спортист – Лукойл Академик 66:80 (18:21; 8:21; 20:17; 20:21)

Рилски спортист: Георгиев 12, Бруинсма 15, Иванов 3, Шелтън 19, Бозов 10 (Секулов 3, Стоянов, Франсис, Акимов, Вутев 4, Васов, Киров)

Лукойл Академик: Зак 13, Аврамов 3, Корниенко 16, Гибсън 14, Захариев 13 (Бийн, Агре, Басабе, Иванов 9, Димитров 5, Великов 7)