Сърбия се класира без проблеми за Мондиал 2018

Победителят в Световната лига за 2016 година Сърбия се класира предсрочно за световното първенство в България и Италия през 2018 година, след като записа 4-а поредна чиста победа на турнира в Група Е от квалификациите. Момчетата на селекционера Никола Гърбич разгромиха един от аутсайдерите Норвегия с 3:0 (25:12, 25:14, 25:12) в 4-а си среща на турнира, играна този следобед пред по-малко от 100 зрители в зала "Боян Странич" в хърватската столица Загреб.

Така Сърбия е еднолично начело във временното класиране с 4 победи от 4 мача, 12 точки и геймово съотношение 12:0. Дори при загуба с 0:3 гейма в последния си мач утре (28 май) срещу домакините от Хърватия, "плавите" ще спечелят първото място в групата и ще се класират директно за Мондиала догодина.

Най-полезен за сърбите бе Неманя Петрич с 15 точки (2 блока, 76% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) за победата. Диагоналът Дражен Лубурич, който игра само в първите два гейма, се отчете с 12 точки (2 аса и 77% ефективност в атака) за успеха. За норвежците Кристофър Йоствик и Руне Фастеланд завършиха с едва по 5 точки.

СЪРБИЯ - НОРВЕГИЯ 3:0 (25:12, 25:14, 25:12)
СЪРБИЯ: Максим Бучулевич 1, Дражен Лубурич 12, Неманя Петрич 15, Марко Ивович 7, Драган Станкович 4, Александър Околич 5 - Невен Майсторович-либеро (Марко Подрасчанин 4, Милан Катич 2, Александър Атанасийевич 2)
Старши-треньор: Никола Гърбич
НОРВЕГИЯ: Каре Моркен 1, Ветле Хиланд 3, Матиас Лофтеснес 1, Кристиан Бяланд 4, Руне Фастеланд 5, Петер Йоствик 1 - Бярне Хуус-либеро (Хенрик Холе, Ларс Твинде, Якоб Теле, Кристофър Йоствик 5, Андерс Рьонайд 2, Вегард Полсен-либеро)
Старши-треньор: Скот Олсен.