Бразилската мечта за злато е жива!

Мечтата на мъжкия национален волейболен отбор на Бразилия да спечели златото на домакинската Олимпиада в Рио де Жанейро. Волейболистите на "Селесао" смазаха Русия с 3:0 (25:21, 25:20, 25:17) във втория полуфинал от турнира, игран тази нощ пред близо 10 000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така Бразилия взеха сладък реванш за изключително драматичната загуба от "Сборная" с 2:3 на финала на Олимпиадата в Лондон 2012, когато бразилците водеха с 2:0 и 22:19 в третия гейм. По този начин след два загубени олимпийски финала "Селесао" може да спечели трета титла от форум под петте преплетени кръга. На финала домакините очакват Италия, която излъга САЩ с 3:2 в първия полуфинал по-рано. Интересно е да се отбележи, че Бразилия и "Скуадра адзура" играха на финала на Олимпиадата в Атина 2004, когато южноамериканците печелят титлата след 3:1.

От друга страна след титлата от Лондон, сега "Сборная" ще играе за бронзовите медали срещу американците, като това пък ще бъде повторение на малкия финал на Олимпийските игри от преди 12 години, когато руснаците печелят с 3:0. Двата финални мача са утре (21 август), като първо Русия и САЩ ще играят за бронза от 15,30 часа, а след това от 19,15 часа българско време е големият сблъсък между Бразилия и Италия.

Първият гейм на мегасблъсъка започна по-добре за "Селесао", които поведоха с 3:1 след грешка на руснаците и атака на Рикардо Лукарели. Последва равенство при 3:3 след атака на Максим Михайлов. Равностойната игра продължи до 7:7, след което домакините отново дръпнаха с 9:7 след две успешни атаки на Уолъс Де Соуса. Технично пускане на ветеранът и капитан на "Сборная" Сергей Тетюхин и контра през центъра на Александър Волков и 9:9. Двата тима за пореден път продължиха равностойно до 14:14, след което Бразилия излезе напред в резултата с 16:14 след нова атака на Лукарели и грешка на руския разпределител Сергей Тетюхин. Въпреки тайм-аута за Владимир Алекно, последва контра на Уолъс и 17:14. Разликата нарасна до 20:15 след страхотна блокада на Уолъс. Резултатът стана 22:16 след ас на Уолъс, след което момчетата на Бернардо Резенде спокойно взеха гейма с 25:21 след технично отиграване на Лукарели.

В началото на втората част шампионите от Лондон дръпнаха с 2:0 след атака на Максим Михайлов и контра на Сергей Тетюхин. Постепенно "Селесао" изравни при 6:6 след технично прехвърляне на Рикардо Лукарели и контра на Маурисио Соуса. Равенството се запази до 10:10, след което Русия отново поведе с 12:10 след нова атака на Михайлов и аут на Лукарели. Грешка от сервис на Тетюхин и страхотен блок на Уолъс и 12:12. "Сборная" си върна преднината при 15:13 след атака на Егор Клюка и блок на Михайлов. Домакините стигнаха до 16:16 след успешна атака на Луис Фелипе Фонтелеш - Липе, и контра през центъра на Лукаш Сааткамп. Бразилците дори поведоха със 17:16 след аут на Тетюхин, което накара Владимир Алекно да вземе тайм-аут. Преднината леко нарасна до 19:17 след аут на Александър Волков и до 21:18 след блокада на Маурисио Соуса. Независимо от второто прекъсване за Алекно, последва контра блок-аут на Лукарели и 22:18. В крайна сметка Бразилия затвори гейма при 25:20 след контра блок-аут на Уолъс и 2:0.

Третият гейм старртира добре за волейболистите на Бразилия, които поведоха с 2:0 след грешка при мрежата на Александър Волков и пусната топка на разпределителя Бруно Резенде. Разликата нарасна до 5:1 след грешка на Сергей Тетюхин и силен ас на Липе. Постепенно Русия успя да изравни при 6:6 след грешка на Уолъс, ас на Волков и блокада на плеймейкъра Сергей Гранкин. Двата тима продължиха равностойно до 10:10, след което Бразилия поведе с 13:10 след атака на Липе, мощен ас на Рикардо Лукарели и страхотен блок на Лукаш Сааткамп. Въпреки прекъсването за Владимир Алекно, контра на Уолъс и 14:10. Преднината на "Селесао" нарасна до 16:11 след блокада на Бруно. Резултатът стана 20:13 след нови две блокади, този път на Уолъс. Бразилия спечели без проблеми гейма с 25:17 след грешка на Михайлов и контра блок-аут на Уолъс, а с това и мача с 3:0, с което се класираха за големия финал.

Над всички за бразилския тим бе Уолъс Де Соуса с 18 точки (4 блока, 1 ас и 54% ефективност в атака), а Рикардо Лукарели добави още 10 точки (50% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) за победата.

За "Сборная" Максим Михайлов реализира 16 точки (2 блока и 50% ефективност в атака), а Егор Клюка се отчете с още 10 точки.

РУСИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (21:25, 20:25, 17:25)
РУСИЯ: Сергей Гранкин 2, Максим Михайлов 16, Егор Клюка 10, Сергей Тетюхин 8, Артьом Волвич 4, Александър Волков 7 - Алексей Вербов-либеро (Игор Кобзар, Константин Бакун, Артьом Ермаков)
Старши-треньор: Владимир Алекно
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс Де Соуса 18, Луис Фелипе Фонтелеш 8, Рикардо Лукарели 10, Лукаш Сааткамп 7, Маурисио Соуса 5 - Серджо Сантош-либеро (Уилям Аржона, Евандро Гера)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.