Пламен и Локо (Новосибирск) изпуснаха чудо срещу Зенит на финалите в Русия (видео + снимки)

Селекционерът на националния ни волейболен отбор Пламен Константинов и воденият от него Локомотив (Новосибирск) изпуснаха истинско чудо и уникална възможност да нанесат първа загуба на гранда и действащ шампион Зенит (Казан) за сезона в руската Суперлига. Момчетата на Константинов допуснаха пълен обрат от 2:0 до крайното 2:3 (25:20, 25:21, 16:25, 22:25, 17:19) срещу казанци във втората си среща от Група А на финалната шестица, игран този следобед в Москва.

Въпреки поражението, Локо (Новосибирск) със сигурност ще играят на полуфиналите, след като вчера надиграха Газпром-Югра (Сургут) с 3:1. Утре (8 май) от 16,00 часа българско време пък е последния мач в групата между Зенит и Газпром.

Волейболистите на Локомотив, които изиграха този мач без звездата си Николай Павлов, който до скоро лекуваше счепване на палец на ръката си, спечелиха без проблеми първите два гейма след отлична игра на Сергей Савин и Илияс Куркаев. В края на втората част треньорът на Зенит Владимир Алекно дори пусна в игра втория си разпределител Игор Кобзар. Именно благодарение на Кобзар и силни изяви на американеца Матю Андерсън казанци взеха убедително третия гейм с 25:16.

Действащите шампиони продължиха със силните си изяви и в четвъртата част като поведоха с 4:0 и 11:3 благодарение на Матю Андерсън и кубинската звезда Вилфредо Леон. Пламен Константинов поиска тайм-аут, а междудругото пусна в игра Вячеслав Тарасов. Именно с помощта на Тарасов Локомотив успя да намали до 17:14, а след това дори да изравни при 19:19. В крайна сметка Зенит спечели гейма с 25:22 и вкара мача в тайбрек.

След лекото предимство за казанци в петия решителен гейм, Локомотив, който игра в тази част без повечето си титуляри, съумя да изравни играта и резултатът се движеше точка за точка до 15:15 и 17:17. Зенит успя да спечели с 19:17 след сервис в аут на Сергей Савин и блокада на Андрей Ащев, а с това и мача с 3:2.

Най-полезни за Зенит станаха Максим Михайлов (2 блока, 1 ас и 45% ефективност в атака) и Вилфредо Леон (3 блока, 4 аса, 35% ефективност в атака и 30% перфектно посрещане) с 21 и 19 точки за победата. За тима на Локомотив Сергей Савин се отчете с 20 точки (4 блока, 3 аса, 38% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно.

ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК) - ЗЕНИТ (КАЗАН) 2:3 (25:20, 25:21, 16:25, 22:25, 17:19)
ЛОКОМОТИВ: Кавика Шоджи 1, Евгений Баннов 9, Сергей Савин 20, Лукаш Дивиш 4, Алексей Самойленко 8, Илияс Куркаев 12 - Ерик Шоджи-либеро (Станислав Еремин 5, Иван Лукяненко 1, Вячеслав Тарасов 11, Сергей Червяков 4, Валентин Голубьов-либеро)
Старши-треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ЗЕНИТ: Александър Бутко 1, Максим Михайлов 21, Вилфредо Леон 19, Матю Андерсън 18, Артьом Волвич 7, Александър Гуцалюк - Алексей Вербов-либеро (Андрей Ащев 10, Игор Кобзар 2, Евгений Сивожелез, Денис Земченок, Валентин Кротков-либеро)
Старши-треньор: Владимир Алекно.