Югоизточна Трета лига: Локомотив (Пловдив) II - Ботев (Пловдив) II

Берое е на крачка от финал след трудна победа над "моряците"

Отборът на Берое (Стара Загора) е само на един успех от класиране на финал в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер възпитаниците на Любомир Минчев спечелиха с 87:82 (18:22; 23:30; 21:15; 25:14) при домакинството си на Черно море Тича (Варна)  и по този начин поведоха с 2:0 победи в полуфиналната серия между двата клуба.

Най-резултатен за победителите беше Тихомир Желев с 22 точки, Брандис Рос и Пламен Алексиев добавиха съответно по 19 и 12 точки.

Филип Дедижер и Никола Джурич вкараха по 22 точки за варненци, а Ангел Нацкин завърши с 16 точки.

Домакините от Стара Загора очаквано започнаха по-добре двубоя и без проблеми поддържаха преднина от 4-5 точки, но малко след средата на първата четвърт двата отбора си размениха ролите, а Нацкин, Дедижер и Георгиев бяха безпогрешни от тройката и донесоха пълен обрат и четири точки аванс за „моряците“ – 22:18.

Гостите стояха по-добре на терена и в началото на вторите десет минути, а Дедижер продължи да бележи, с което Черно море достигна до двуцифрен аванс – 31:21 при 7:39 минути до края на първото полувреме. В оставащото време наставникът на Берое Любомир Минчев направи всичко по силите си, за да върне тима си в мача, но усилията му не донесоха необходимия резултат и на почивката варненци водеха с 11 точки – 52:41.

Старозагорци заздравиха защитата през третата четвърт и постепенно започнаха да топят изоставането си. 34 секунди преди края на периода Берое изоставаше само с две точки, след като Желев  отбеляза три поредни тройки, но в оставащото време домакните сбъркаха на два пъти и позволиха на Георгиев да отбележи за 67:62 в полза на Черно море Тича след 30 минути игра.

Желев и Тодоров вкараха за домакините в началото на заключителната последна четвърт – 66:67, но след това „зелените“ се пропукаха в защита, а след пет безответни точки на Цонков „моряците“ отново се отдалечиха на шест точки от съперника – 72:66. Минчев не бе доволен от играта на възпитаниците си и взе прекъсване, като наставленията, този път, дадоха резултат и Берое обърна резултата в своя полза – 74:73 след точки стрелби на Тешия и Желев. Последва размяна на лидерството по веднъж, но след това старозагорци поеха инициативата и си подсигуриха крайния успех – 87:81.

Берое – Черно море Тича 87:82 (18:22; 23:30; 21:15; 25:14)

Берое: Алексиев 12, Рос 19, Николов 8, Гудул 9, Джоунс 8 (Тодоров 4, Тешия 5, Желев 22)

Черно море Тича: Дедижер 22, Карамфилов 6, Джурич 22, Христов, Цонков 6 (Диков, Георгиев 9, Нацкин 16, Кръстев)